Rekonstrukce svatyně proroka Nahuma v Iráku ukazuje, jak kombinace fotogrammetrie, laserového skenování a virtuální reality může sloužit k zachování kulturního dědictví.
Na základě skenování rozpadající se svatyně laserovým skenerem doplněného fotografiemi jsme byli schopni vytvořil digitální podobu hrobky. Ta dále sloužila pro fyzickou rekonstrukci objektu i jeho zachování v digitální podobě.
Díky tomuto a podobným projektům jsme schopni uchovat kulturní dědictví i pro další generace alespoň v digitální podobě. Takové výstupy je pak možné využívat například v hodinách dějepisu či zeměpisu.
Více o projektu se dozvíte v reportáži ze začátku projektu: https://www.ceskatelevize.cz/…/21941100010…/cast/709564/
Konkrétní podrobnosti výzkumu o výzkumu naleznete zde: https://www.mdpi.com/2076-3417/15/2/1000