Department of Geomatics

logo_FSv

On Thursday 9 March 2023, the first Missing Maps mapathon took place at the Faculty of Civil Engineering of CTU.

Akce vznikla z iniciativy projektu Missing Maps ve spolupráci s humanitární organizací Lékaři bez hranic (MSF) a katedrou geomatiky na ČVUT.  Projekt si klade za cíl vytvářet mapy v OpenStreetMap na místech, kde taková data chybí. Podrobné mapy jsou pro týmy Lékařů bez hranic nezbytné mimo jiné pro plánování očkovacích kampaní, vyhodnocování zdravotnických dat či provádění epidemiologických analýz. Dobrovolníci z různých míst po celém světě tak na dálku přispívají k aktualizaci map oblastí postižených nemocemi či přírodními katastrofami, kde humanitární organizaci zasahují.

Hybridního Missing Maps mapathonu na naší fakultě se zúčastnilo celkem 61 účastníků, z toho 43 na místě. Součástí programu byla úvodní prezentace o Lékařích bez hranic a Missing Maps, následovalo vyprávění Barbory Jeníkové, která se jakožto architekta účastnila misí v Afghánistánu, Jižním Súdánu, či Sieře Leone. Po krátkém školení nových maperů následovala část volného mapování, při které se podařilo zmapovat přes 10 tisíc budov v Malawi, která se v současnosti potýká s cholerou. 

There was no shortage of small snacks, pizza and a caffeine boost in the form of Club Maté, a caffeinated drink donated by the same company for the mapathon.

We hope this wasn't the last dude mapathon, we look forward to the next one and mapping success!